Podatek od zakładów bukmacherskich

Podatek bukmachera

Typowanie zakładów bukmacherskich wywołuje u graczy spore emocje oraz adrenalinę, a co najważniejsze sprawia, że mogą oni pokusić się o dodatkowe środki w przypadku wygranych. Zwycięski kupon to zawsze wielka chwila dla klientów zakładów bukmacherskich! Zakłady bukmacherskie oraz inne gry hazardowe w Polsce podlegają opodatkowaniu. W tym tekście wyjaśnimy, w jaki sposób naliczany jest podatek od zakładów bukmacherskich, czy wszystkie zakłady sportowe podlegają opodatkowaniu oraz jaki podatek bukmacherski trzeba płacić w Polsce, grając u bukmachera. Ponadto wskażemy precyzyjne dane dotyczące wysokości podatku za grę u bukmachera, a także odpowiemy na pytanie, czy podatek jest taki sam w przypadku zawierania zakładów w punktach stacjonarnych i przez Internet. Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o podatku od zakładów bukmacherskich!

Podatek od zakładów bukmacherskich – jakie podatki trzeba płacić, grając u bukmachera?

Przystępując do typowania zakładów sportowych, powinniśmy szczegółowo zapoznać się z regulaminami oraz zasadami korzystania z usług bukmacherów. Przede wszystkim typując, musimy dbać o swój budżet. Aby to było możliwe, należy zagłębić się w tematykę podatku od zakładów bukmacherskich, aby w 100% wiedzieć, jaki podatek jest konieczny do odprowadzenia, grając u bukmachera.

Bardzo duże zmiany na rynku polskich zakładów bukmacherskich zaszły w 2017 roku, gdy doszło do nowelizacji ustawy hazardowej. Na legalnych bukmacherów funkcjonujących w Polsce, którzy mają licencję Ministerstwa Finansów na przyjmowanie zakładów wzajemnych, nałożono 12%, obowiązkowy podatek od zakładów bukmacherskich. Aby zapoznać się z tą decyzją, warto zerknąć na 71. artykuł Ustawy o grach hazardowych. Oczywiście typerzy nie są zadowoleni z tego faktu, ponieważ kwota w przypadku wygranej nie będzie tak pokaźna. Pomimo tego gracze nie zniechęcają się i chętnie decydują się na obstawianie meczów za pośrednictwem legalnych bukmacherów zarówno stacjonarnie, jak i online.

Przechodząc do konkretów związanych z podatkiem od zakładów bukmacherskich, musimy podkreślić, że gracze zawierający zakłady wzajemne w Polsce napotkają na swojej drodze dwa rodzaje podatków. O jakich podatkach mowa? W przypadku podatku obrotowego jego wysokość to 12% natomiast podatek dochodowy wynosi 10%.

Podatek obrotowy pojawia się już na samym początku obstawiania zakładów bukmacherskich. Pobierany jest on automatycznie przez bukmachera, a klient legalnego bukmachera nie musi się martwić, że powinien go samodzielnie obliczyć. Jak sama nazwa wskazuje, podatek obrotowy jest naliczany w przypadku dokonywania obrotu, a więc w momencie zawarcia zakładu. Podatek obrotowy jest podstawowym podatkiem, który obliczany jest przez kalkulator bukmachera. W praktyce wygląda to w taki sposób, że firmy bukmacherskie pobierają wspomniane 12% podatku obrotowego od kwoty, jaką gracz inwestuje w swój kupon bukmacherski, a więc na podstawie sumy środków finansowych. Przykładowo jeżeli użytkownik zdecyduje się obstawić zakład za 1000 zł, to po odjęciu podatku obrotowego stawka kuponu wynosi 880 zł. 120 złotych to kwota podatku obrotowego, który bukmacher odprowadza do Urzędu Skarbowego. Pobranie podatku obrotowego ma wpływ na wypłaty wygranych, ponieważ w przypadku kuponu AKO o kursie 2.00 będzie to 1760 złotych, a nie 2000 złotych.

Drugim rodzajem podatku w zakładach bukmacherskich jest podatek dochodowy w wysokości 10%. Jest on związany bezpośrednio z dochodem gracza, więc w tym przypadku z wygraną, lecz na pewnych zasadach. Nie wszyscy gracze się z nim spotkają. Podatek dochodowy naliczany jest od pewnej kwoty. Podatek dochodowy zapłaci gracz, który na jednym kuponie wygra 2280 złotych lub więcej. Warto podkreślić, że wspomniana wygrana musi paść na jednym kuponie. W przypadku rozłożenia wygranej na kilka mniejszych kuponów, jeżeli na żadnym z nich wygrana nie przekroczy 2280 złotych, podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego nie jest pobierany. Prześledźmy, jak wygląda to w praktyce. Jeżeli klient wygra 6000 złotych, to podatek naliczany jest od całkowitej kwoty wygranej, więc wyniesie 600 złotych, a jego końcowa wygrana zostanie pomniejszona o wysokość podatku i ostatecznie zgarnie 5400 złotych. Czy gracz powinien wykonać jakieś kroki, aby podatek dochodowy został odprowadzony zgodnie z przepisami podatkowymi? Nie, ponieważ stosowną kwotę podatku odliczy i odprowadzi za niego bukmacher.

Bukmacherzy w Polsce bez podatku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszyscy legalni bukmacherzy działający w Polsce muszą odprowadzać podatki. Czy w naszym kraju można legalnie grać bez podatku? Tak! Legalni bukmacherzy robią ukłon w kierunku swoich klientów i proponują im od czasu do czasu promocje, dzięki którym mogą oni obstawiać zakłady bez naliczania podatku. W jaki sposób to robią? Po pierwsze przerzucają na siebie wszystkie sprawy dotyczące 12% podatku obrotowego albo po prostu doliczają bonus kursowy, który w końcowym rozrachunku zeruje podatek obrotowy. Wobec tego warto śledzić pakiety promocyjne udostępniane przez legalnych bukmacherów, aby być na bieżąco.

Ile wynosi podatek od zakładów bukmacherskich?

System opodatkowania zakładów bukmacherskich w Polsce opiera się na dwóch rodzajach podatków. Pierwszym z nich jest podatek obrotowy w wysokości 12%, natomiast drugi to podatek dochodowy, który wynosi 10%. Klienci nie muszą samodzielnie odprowadzać podatku od zakładów bukmacherskich, ponieważ dba o to każdy bukmacher.

Podatek od bukmacherki – czy wygrane trzeba rozliczać w PIT?

Co roku każdy w Polsce rozlicza się z Urzędem Skarbowym, gdzie wykazuje wszystkie dochody na przykład w deklaracji PIT-36. Jak wygląda sytuacja z wygranymi w zakładach bukmacherskich i czy wygrane trzeba rozliczać w PIT? Mamy dobrą informację dla klientów legalnych bukmacherów, ponieważ nie muszą oni wykazywać w deklaracji podatkowej swoich wygranych! Wszelkie deklaracje to obowiązek po stronie bukmacherów, którzy je składają. Typer, który obstawia zakłady bukmacherskie u polskich bukmacherów, nie musi skupiać się na żadnych formalnościach, które związane są z Urzędem Skarbowym.

FAQ

Odprowadzanie podatków to ważny temat, który dotyczy wielu dziedzin. Podatki także funkcjonują w zakładach bukmacherskich. Pora poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy płaci się podatek od zakładów bukmacherskich?

W zakładach bukmacherskich obowiązują dwa rodzaje podatków. Podatek obrotowy – 12% (dotyczy środków zainwestowanych przez gracza do kasy bukmachera lub innego organizatora gier hazardowych) oraz podatek dochodowy – 10% (odnosi się do wygranej powyżej 2280 zł).

Jak ominąć podatek u bukmacherów?

Aby obstawiać zakłady bukmacherskie bez podatku, należy śledzić promocje legalnych bukmacherów, którzy czasami oferują klientom bonus w postaci gry bez podatku.