Co to jest handicap? Różnica między azjatyckim a europejskim

Handicap

Słownik bukmacherski jest bardzo obfity w różnego rodzaju pojęcia oraz terminy, które dotyczą zakładów bukmacherskich. Przed przystąpieniem do typowania i zawierania zakładów wzajemnych każdy gracz powinien z nim się szczegółowo zapoznać, aby swobodnie poruszać się w tematyce oferowanych zakładów przez legalnych bukmacherów i w 100% korzystać z dostępnej oferty bukmacherskiej. Klienci zakładów bukmacherskich są wymagający, natomiast bukmacherzy wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom i oferują usługi na najwyższym poziomie. W efekcie na najważniejsze wydarzenia sportowe dostępnych jest wiele zakładów, a gracze mają okazję wybrać ten odpowiedni i spróbować swojego szczęścia w poszukiwaniu wygranej. W dzisiejszym tekście wytłumaczymy, co to jest handicap w zakładach bukmacherskich, a także wskażemy jego rodzaje – handicap azjatycki, handicap europejski. Ponadto opiszemy różnice pomiędzy oferowanymi rodzajami handicapów, a także przytoczymy przykłady handicapów u bukmacherów. Co więcej, wyjaśnimy, czym charakteryzuje się zerowy handicap azjatycki i połówkowy handicap azjatycki. Zostań z nami, a poznasz wiele informacji o handicapie!

Co to jest handicap?

Jednym z najbardziej popularnych zakładów bukmacherskich jest handicap. Co kryje się za tym tajemniczym pojęciem i co oznacza ono u legalnych bukmacherów? Jest to forma wyrównywania szans pomiędzy drużynami o zróżnicowanej sile i jakości. Handicap w zakładach bukmacherskich polega na tym, że wraz z rozpoczęciem pojedynku dany zespół rozpoczyna spotkanie z przewagą, którą bukmacher przyznaje drużynie. W efekcie faworyzowany zespół ma na starcie na przykład jedną bramkę więcej, natomiast drugi zespół jest pozbawiony przewagi i musi odrabiać straty. Jak już wcześniej wspomnieliśmy handicap to jeden z najbardziej popularnych zakładów, który dostępny jest w wielu sportach, takich jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis. Klienci mają do wyboru handicap europejski oraz handicap azjatycki, które różnią się od siebie.

W celu lepszego zobrazowania klientom zakładów bukmacherskich handicapu wskażemy przykład, który rozjaśni ten rodzaj zdarzenia. Powołamy się na piłkę nożną i mecz AC Milan – Juventus Turyn. W ofercie bukmacherskiej dostępny jest handicap 0:1 na korzyść gości, a więc Juventusu Turyn. W efekcie już na starcie przewagę, którą ustalił bukmacher, ma zespół z Turynu, który rozpoczyna mecz z zaliczką jednej bramki. Jeśli obstawiliśmy ten rodzaj handicapu i typowaliśmy zwycięstwo AC Milan, to gospodarze muszą wygrać mecz przynajmniej różnicą dwóch bramek.

Czym się różni europejski od azjatyckiego?

W zakładach bukmacherskich zasadnicza różnica zachodzi pomiędzy handicapem europejskim a handicapem azjatyckim. Europejski handicap to klasyczny zakład trzydrogowy, w którym gracz ma szansę wytypować rozstrzygnięcie na zasadzie 1X2. W przypadku handicapu europejskiego gracz wyłącznie posługuje się liczbami całkowitymi, a więc ma możliwość typować następujące warianty (-1.0, -2.0, +1.0, +2.0). W tej sytuacji obstawienie zakładu na zasadzie handicapu sprawia, że któryś z zespołów rozpoczyna mecz z przewagą.

Konkurentem dla handicapu europejskiego jest handicap azjatycki. W przypadku handicapu azjatyckiego gracze typują wyłącznie wygraną gospodarzy (1) lub zwycięstwo gości (2), a więc nie mam tutaj możliwości obstawienia remisu, jak w przypadku handicapów europejskich. Jeżeli zakład zakończy się remisem, to bukmacher anuluje zdarzenie i rozlicza je po kursie 1.00. Azjatycki handicap to dokładnie 50% szans na wygraną dla graczy! Obstawiając handicapy azjatyckie, gracze mają okazję użyć liczb całkowitych, połówek – handicap azjatycki połówkowy, ćwiartek – handicap azjatycki ćwiartkowy. Stosuje się je najczęściej w tenisie, czy siatkówce, gdzie funkcjonuje handicap setowy.

Przykłady handicapów u bukmacherów

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, u bukmacherów występują handicapy europejskie i handicapy azjatyckie. Należy podkreślić, że w zakładach bukmacherskich można znaleźć różne rodzaje handicapów azjatyckich, wśród których wyróżnia się: handicap azjatycki ćwiartkowy, handicap azjatycki połówkowy.

Handicap azjatycki 0,25

W przypadku handicapu ćwiartkowego należy podkreślić, że nasza stawka dzielona jest niejako na dwa różne handicapy. Wybierając handicap ćwiartkowy, połowę naszej stawki stawiamy na handicap o ćwiartkę wyższy niż handicap -0,25, czyli AH (0.0). Nasza druga połowa stawki wędruje również na handicap o ćwiartkę niższy, a więc -0,5. Nasze środki trafiają na następujące zakłady: handicap azjatycki 0,5 oraz handicap 0.0 – zakład bez remisu.

Handicap azjatycki 0,75

Kolejnym wariantem handicapu azjatyckiego ćwiartkowego jest zakład, w którym gracz obstawia np. AH (-0,75). Aby dobrze wytłumaczyć ten rodzaj handicapu, posłużymy się przykładem z meczu Chelsea Londyn – Arsenal Londyn, który zakończył się rezultatem 1:2. Stawiając AH (-0,75) typer obstawi dwa zakłady bukmacherskie, a więc AH (-0,5) oraz AH (-1,0). Zgodnie z pierwszym zakładem wynik spotkania to 1:1,5, a więc typ okazał się trafiony, natomiast drugi daje wynik 1:1. W tej sytuacji bukmacher zwróci połowę stawki.

Zerowy handicap azjatycki – DNB (remis – nie ma zakładu)

Zerowy handicap azjatycki, a inaczej zakład bez remisu – DNB to kolejny wariant. Klienci wybierają go bardzo często, gdy mecz zapowiada się na wyrównany pojedynek. Typer ma szansę obstawić wyłącznie zwycięstwo gospodarzy lub gości, nie ma możliwości wytypowania remisu. Jeżeli mecz zakończy się remisem, to bukmacher zwraca stawkę. Zakład jest przegrany wyłącznie, gdy mecz wygra przeciwna drużyna. W efekcie gracze mają 50% szans na zwycięstwo, ponieważ w przypadku remisu zakład jest anulowany.

Połówkowy handicap azjatycki (np. -1.5, -0.5, +0.5, +1.5 )

Handicap połówkowy zaraz po handicapie całkowitym jest najmniej skomplikowany, a linia handicapu jest dostępna w różnych wariantach. Zawsze liczba zaokrąglana jest w górę, a więc, jeżeli zakład obstawiamy z handicapem -1.5, to musimy wiedzieć, że drużyna, na którą stawiamy, musi wygrać różnicą przynajmniej dwóch goli. Przykładowo obstawiając typ: Lazio Rzym (-0.5) w meczu Lazio Rzym – AS Roma musimy trzymać kciuki za zwycięstwo gospodarzy przynajmniej jedną bramką. Z kolei typując Lazio (-1.5), wygrana gospodarzy musi być okazała – minimum różnicą dwóch goli.